Drukuj artykuł
housesepator Producencibread_active_right

Producenci

Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego promuje żywność wysokiej jakości.

Oferta polskich producentów tradycyjnej i regionalnej żywności jest różnorodna: najwyższej jakości pieczywo, wędliny, ryby, sery, miody, przetwory owocowe i warzywne, napoje. Te specjały wytwarzają członkowie Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, do której należą producenci wyrobów regionalnych i tradycyjnych, charakteryzujący się szczegółną dbałością o jakość swoich produktów.

 

Niektórzy z ich byli inicjatorami tworzenia grup producentów i uzyskania certyfikacji europejskiej dla wytwarzanego produktu  (np. Kazek Furczoń dla oscypka - ChNP, Dzenneta Bogdanowicz dla pierekaczewnika - GTS, Staszek Madry dla kiełbasy lisieckiej czy Top Tomyśl dla wielkopolskiego sera smażonego - ChOG).

 

Wielu członków Izby zarejestrowało swoje produkty w krajowym systemie jakości "Jakość Tradycja".

Tradycyjne, często regionalne surowce stanowią o jakości i specyfice tradycyjnych polskich wyrobów.

  • Renomowane powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły czy Krzeszowa, soki z  jabłek z ziemi sandomierskiej, grójeckiej czy z okolic Łącka, dżem z wiśni nadwiślanki to przetwory produkowane z owoców rzadko już występujących odmian …
  • Miody z Kurpi, Borów Dolnośląskich, Podkarpacia czy Sejneńszczyzny zawdzięczają swój charakter regionom, z których pochodzą i starannym, tradycyjnym metodom wytwarzania.
  • Wysokiej jakości mąki, makarony, kasze i pieczywo wytwarzane są na bazie wracającego do łask orkiszu (prastarej odmiany pszenicy).
  • Tradycyjną metodą tłoczy się znakomite oleje z lnianki, niegdyś powszechnej, a potem zapomnianej rośliny oleistej
  • Najlepsze tradycyjne polskie przetwory mięsne i nabiał pochodzą od starych, rodzimych ras: wędliny z  z mięsa świń rasy puławskiej czy złotnickiej, półgęski czy pasztety z gęsi kołudzkiej owsianej białej, sery z mleka krowy rasy polskiej czerwonej  i owcy rasy górskiej cakiel, udziec jagnięcy z jagnięciny z Podhala.
  • Pożądane są, zdrowsze od innych, jajka pochodzące od kur starych polskich ras  - zielononóżek kuropatwianych czy karmazynów.

Tradycyjne metody produkcji, bez stosowania chemicznych dodatków, a z zachowaniem specyfiki procesów technologicznych, to nieodłączna cecha regionalnych i tradycyjnych polskich produktów żywnościowych.

  • W bacówkach wytwarza się oscypki, a w rodzinnych gospodarstwach sery korycińskie czy sery z Wiżajn.
  • W lokalnych piekarniach wypiekane są  tradycyjne chleby na zakwasie, z dodatkiem serwatki, ziemniaków, dyni, buraków.
  • W niewielkich, tradycyjnych mleczarniach, które przetrwały trudny okres transformacji, wytwarzane są twarogi, sery i znakomite masło.
  • Tradycyjne, regionalne wędliny produkowane są w niewielkich zakładach np. kiełbasa lisiecka czy Markowska, ale też wędliny nie mające charakteru ściśle regionalnego, wytwarzane są przez dużych producentów np. kabanosy, kiełbasa jałowcowa, itp.


Polskie produkty tradycyjne i regionalne wytwarzane są bądź przez  rolników, dodatkowo trudniących się przetwórstwem, sprzedających swoje wyroby bezpośrednio w gospodarstwie lub na okolicznych targowiskach, bądź przez lokalnych producentów, właścicieli niewielkich masarni, piekarni, zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego.

Niektóre z tych zakładów rozwinęły się i sprzedają swoje produkty na terenie całego kraju, a nawet eksportują je za granicę.

Oby takich zakładów produkujących bezpieczną, smaczną i zdrową żywność było coraz więcej.

 

 

 

 

 

Zobacz także: