Drukuj artykuł

Targi, kiermasze, festyny

Targi i kiermasze są organizowane właśnie w celu zbliżenia konsumenta z producentem, po to, by wyeksponować pochodzenie produktu i jego producenta.

 

Na targach i kiermaszach można znaleźć wyroby, których nie można kupić nigdzie indziej. Są to bowiem jedyne okazje, by drobni producenci, nie mający zezwolenia na wytwarzanie i sprzedaż produktów, mogli je zaprezentować i... sprzedawać, bo jest to tzw. sprzedaż okazjonalna.

 

Tak więc tylko na targach i kiermaszach kupimy powidła, domowe soki i konfitury, wymyślne ciasta - specjalności kół gospodyń wiejskich.

Na przykład na dorocznym Festiwalu Smaku w Grucznie specjalnością są powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły, a z kolei na Powidlakach w Krzeszowie powidła krzeszowskie.

 

Produkty lokalne, regionalne i tradycyjne zaczęły być modne w dużych miastach i ten trend się pogłębia.  Stwarza to  realną możliwością zwiększenia zatrudnienia i dochodów na obszarach wiejskich. Właśnie dlatego, również administracja lokalna, zaczęła intensywnie wspierać promocję tych produktów i chyba wszystkie urzędy marszałkowskie organizują przynajmniej jedną imprezę w roku, na którą zapraszają lokalnych producentów i mieszkańców miast. W niektórych województwach jest ich kilka, a nawet kilkanaście w roku. Dzięki temu mieszkańcy miast mają okazję zapoznania się z lokalną ofertą i nabycia produktów często inaczej niedostępnych.